2019 Ağustos Ayında Kira Artış Oranı Kaç Oldu?

İşte Ağustos Ayında Uygulanacak En yüksek Kira Artış Oranı!

6098 sayılı Borçlar Kanununa göre; sözleşmede farklı bir hüküm belirtilmedikçe konut kiraları Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) on iki aylık ortalamasına göre artırılıyordu. Bu uygulama 18 Ocak 2019 tarihinde çıkan torba yasa ile değişti. Bu tarihten itibaren kira artışının ÜFE yerine Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) on iki aylık ortalamasına göre belirlenmesi hükme bağlandı. Bu sayede kiracılara büyük bir kolaylık sağlanmış oldu ve yüksek enflasyon rakamları altında ezilmesinin önüne geçilmiş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre TÜFE, Temmuz ayında beklentilerin altında aylık yüzde 1,36 artış gösterirken, yıllık enflasyon ise Haziran ayındaki yüzde 15.72’den yüzde 16.65’e yükselmiş oldu. Buna göre; TÜFE on iki aylık ortalaması ise yüzde 19.91 oldu.

Ağustos ayında sona erecek ve karşılıklı olarak anlaşmaları halinde yenilenecek kira sözleşmesi için TÜFE on iki aylık ortalamalara göre en yüksek yüzde 19,91 artış yapılacak. ÜFE'ye ayarlı artış devam etseydi kira artışı yüzde 32 olacaktı.

İŞYERİ KİRA ARTIŞI İÇİN SÜRE VAR

İşyerlerinde enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020'de geçilecek. Bu tarihten sonra işyerleri kiraları için yenilecek kontratlarda konutlarda olduğu gibi TÜFE on iki aylık ortalaması esas alınacak. Ancak şu aşamada kira sözleşmesinde yazan hüküm ya da mülk sahibinin talebi dikkate alınacak

Ev Sahipleri Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir?

Açıklanan Ağustos 2019 kira zam oranı ev sahiplerinin kiraya yapabileceği maksimum zam oranı olarak belirlenmiş olup ev sahibi ile kiracı bu oranın altında bir rakama anlaşma hakkına da sahiptir. Burada önemli olan kira sözleşmesinde belirlenmiş bir artış oranı varsa bu rakamın uygulanacağı, bu rakam yoksa yani kira sözleşmesinde kira artış oranı yani yıllık kira zam oranı belirlenmediyse bu durumda TÜİK on iki aylık TÜFE ortalamasını aşmayacak bir oranda artışın gerçekleştirilmesidir.

TÜİK tarafından belirlenen TÜFE on iki aylık ortalaması olan yüzde 19.91'lik oran, kira artışlarında uygulanacak en yüksek oran. Ev sahipleri, kiracılarıyla bu oranın altında bir zamla da anlaşabiliyor. Ancak Ağustos ayı itibariyle sözleşme yenileyecekler için bu oranın üzerinde bir kira artışı yasal değil. Bu ay itibarıyla kiralarına zam yapılacak olanlar, yüzde 19.91'in üzerinde bir kira zam talebine karşı dava açabilirler.

HAZAL EMLAK | Kent-2 Menemen

Tutar TL
Vade AY
Faiz %

1,272 TL.
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?